Pamukkale Gezilecek Yerler

 

Pamukkalenin çok eski zamanlara dayanmaktadır. Eski bir Hierapolis olarak da bilinmektedir. Milyonlarca ziyaretçiye her yıl ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi dokusu ve termal alanları ile ziyaretçilerin gözdesi konumundadır. Peki Pamukkale’de gezilecek yerler neredir?

 

Pamukkale Gezilecek Yerler

1- Pamukkale Travertenleri

Pamukkalenin simgesi haline halen Pamukkale travertenleri UNESCO Dünya Tarihi Miras Listesinde yer alan pamuk gibi taşlardan almaktadır ismini. Milyonlarca turiste her yıl ev sahipliği yapmaktadır. Doğal termal suları ile sağlık açısından oldukça şifalıdır. Türkiye’nin de gözde mekânlarıarasında bulunan Pamukkale Travertenleri yaz kış fark etmeden ziyaretçi almaktadır. 

2- Hierapolis Amfi Tiyatro

Eski zamanlardan kalma olan Hierapolis Roma tiyatrosu görenleri büyüleyen bir yapıya sahiptir. Yaklaşık 2500 yaşlarında olan muhteşem eser yüksek güvenliklerle korunmaktadır. Yaklaşık olarak 150 senede kurulduğu tahmin edilen antik amfi tiyatro UNESCO’nun Dünya Tarihi Miras listesinde de yer almaktadır.

3- Antik Havuz

Pamukkale’nin içerisinde yer alan deprem sonucunda da havuza dönüşen ve sular altında kalan bir yerdir. Pamukkale’nin termal suları Antik Havuz içerisinde de bulunduğundan dolayı su oldukça sıcaktır ve insanlar suya girdiklerinde kendilerini rahatlamış hissedeceklerdir. Cleopatra Havuzu olarak da bilinen Antik Havuz suya girenlerin tarihin içerisinde olduğunu hissetme imkânı sunmaktadır.

4-Pamukkale Natural Park

Natural Park eşsiz bir doğa ile iç içe bulunan, dinlenip keyif yapabileceğiniz, çay ve kahvaltı veren kafeteryaların bulunduğu yer almaktadır. Natural Parkın orta kısmında bulunan gölet içerisinde ise kaz ve ördekleri seyredip onları beslemekte vakit geçirmek için güzel bit aktivite olmaktadır.

5- Kaklık Mağarası

Pamukkale’yi gezenlerin bir diğer uğrak noktası da Kaklık Mağarasıdır. Pamukkale Travertenlerinin mağara versiyonu olarak düşünülebilir. Koruma altına alınan ve tarihi yer haline gelen Kaklık Mağarası 2002 tarihinde ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

6- Yeşildere Şelalesi

Yeşildere Şelalesi Ağlayan kaya olarak da bilinmektedir. Pamukkale travertenlerinden sonra bir diğer uğrak nokta olan Yeşildere Şelalesi de ziyaretçilere ev sahipliği yapılan uğrak noktalardan biridir.

7- Laodikeia Antik Kenti

Pamukkale tarih ve günümüz ile iç içe yaşayan bir şehir olmaktadır. Tarih meraklılarının oldukça seveceği bu mekân ise Laodikeia Antik Kenti’dir. M.Ö ilk yüzyıllarda kurulan Antik Kent su kenarına yakınlığı ile de bilinmektedir.

8- Hierapolis Antik Kenti

Tarih öncesinde Bizanslılara ev sahipliği yapan Hierapolis antik kenti 1200 Türklerin eline geçmiştir. mitolojik tanrıçaların inançlarını güçlendirdiği taşlar ve yapıtlar yer almaktadır.

9- Hierapolis Arkeoloji Müzesi

1984 yılında inşaatı biterek ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Tarih severlerin sık uğradığı mekânlardan biridir.

10- Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale, kaplıcaları ve termal suları ile meşhur bir yer olduğu için Karahayıt Kaplıcası da bu alanlardan biridir. Ziyaretçilerin uğrak mekânları arasında bulunan Karahayıt Kaplıcaları şifa bulmak isteyen yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgiyle karşılanıyor.

Leave a comment