Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir, Türkiye’nin en kalabalık 25. şehridir. İç Anadolu bölgesinde Konya ve Kayseri’den sonra en büyük 4. il karşımıza çıkmaktadır. 1993 yılında Büyükşehir Belediyesi ünvanını kazanmıştır. Peki Eskişehir’de nereleri gezmeliyiz? Eskişehir’ de gezilecek yerler nereler? Daha detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 1. Odunpazarı Bölgesi
 2. Porsuk Çayı & Adalar
 3. Sazova Parkı
 4. Kurşunlu Camii ve Külliyesi
 5. Balmumu Heykeller Müzesi
 6. Atlıhan El Sanatları Çarşısı
 7. Odunpazarı Modern Müze (OMM)
 8. Kentpark
 9. Şelale Park
 10. Eti Arkeoloji Müzesi
 11. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
 12. Haller Gençlik Merkezi
 13. Eskişehir Hayvanat Bahçesi
 14. İki Eylül Caddesi
 15. Eskişehir Havacılık Müzesi
 16. Alaaddin Camii
 17. Taşbaşı Çarşısı
 18. Doktorlar Caddesi
 19. Devrim Otomobili
 20. Lületaşı Müzesi

1.Odunpazarı Bölgesi ve Odunpazarı Evleri

Eskişehir tarih ile beraber yaşayan şehirdir. Odunpazarı da bunun en somut örnekleri arasındadır. Odunpazarı Eskişehir’e gidenlerin ilk tercih ettiği yerler arasında yer almaktadır. Eskişehir’in ilk yerleşim bölgelerinden biri olan Odunpazarı, eski zamanlardan köylülerin çevredeki kaynakları kullanarak odun sattıkları yer olarak bilinmektedir. Odunpazarını gezerken kıymalı çibörek Eskişehir’in en özgün lezzetleri arasında yer almaktadır.

2.Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Porsuk Çayı Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olarak yer almaktadır. Eski zamanlarda kirlilikten dolayı pek rağbet halinde olmasa geçmiş zamanların uğraşı sonucunda ıslah edilerek günümüzdeki halini almıştır. Porsuk çayında tekne turları atarak sevdikleriniz ile birlikte keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

3.Sazova Parkı

Eskişehir’de kentin çehresinden farklı bir görünüme sahip olan Sazova parkı Avrupai bir görünüme sahip olmasından dolayı ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. 2008 yılında yapımı tamamlanan Sazova Parkının en önemli yapılarından birisi de 5-11 yaş arası çocukların Masal Şatosudur. 

Adres: Çamlıca, Ulusal Egemenlik Blv. Tepebaşı/Eskişehir

4.Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Tarih Sevenlerin uğrak mekânlarından biri olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi Kanuni Sultan döneminde vezirlik yapmış olan Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında inşa edilmiştir. Ziyaretçilerin oldukça uğrak mekânlarından biri olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi görülmeye değer yapıtlar arasında.

5.Balmumu Heykeller Müzesi

2013 yılında açılışı gerçekleştirilen Balmumu Heykeller Müzesi 160 adet Balmumu’na ev sahipliği etmektedir. Türk siyasetinden televizyon dünyasına ve sporcuları da barındıran bu şahide eserler görülmeye değer.

6.Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eski zamanlarda odun ticareti yapan tüccarların konaklaması amacıyla yaptırılan Atlıgan El Sanatları Çarşısı günümüzde ziyaretçilerin ilgisini görüyor. 

7.Odunpazarı Modern Müze

Mimar ve Sanat Koleksiyoncusu Erol Tabanca projenin hayata geçirilmesinde büyük rol oynamıştır. Müzede tüm dünyadan modern eserlerin sergilendiği bir alan tasarlanmıştır. Eskişehir’e uğrayanların uğrak noktalarından birisidir.

8.Kentpark

Türkiye’nin ilk suni plajı ismini alan kentpark plajı Eskişehir’lilerin ve turistlerin uğrak mekânları arasında. Bünyesinde bulundurduğu ailelere özel bölümü ile birlikte yarı olimpik yüzme havuzu da ziyaretçilerin beğenisini topluyor.

9.Şelale Park 

Eskişehir’in manzarasını doya doya seyretmek isterseniz Şelale park tam sizin için. Tüm bireylerin ilgisini çekebilecdek bu alan tam 38 bin metrekare alana yayılmış durumda. İçerisinde bulunan Don Kişot ve Sanço Panço heykelleri ile ziyaretçilerin ilgisini üstüne topluyor.

10.Eti Arkeoloji Müzesi 

1945 yılına kadar uzanan tarihe ışık tutmanızı sağlayacak Eti Arkeoloji Müzesi Eskişehir’de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Eti’nin sponsorluğunda faaliyet gösteren arkeoloji müzesi üç salonda ziyaretçilerini karşılıyor. Müzenin ziyaret saatleri: 08.00-19.00

11.Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Odunpazarı Evleri Kent Müzesi Kompleksin’de faliyet göstermektedir. Müzenin ziyaret saatleri 10.00-17.30 arasında kabul etmektedir. 

12.Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir nüfusunun büyük bir kısmını öğrenciler oluşturmaktadır. Bu yüzden Haller gençlik merkezi tasarlanmış ve tasarımı Londra’da bulunan Covent Garden ile Hamburg’daki Çiçek Hali örnek alınmıştır. Haller gençlik merkezinin ziyaret saatleri: 09.00-00.00 arasındadır.

13.Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Toplam 85 bin metrekarelik alan üzerine kurulan hayvanat bahçesi 37 bin metrekaresi japon bahçesine ayrılmış şekilde planlanmıştır. iki yıl süren yapım sürecinden sonra yediden yetmişe herkesin keyifli vakit geçirebileceği bir mekân olmuştur. 

14.İki Eylül Caddesi

İki Eylül Caddesi Eskişehir’in kalbi olarak bilinmektedir. Alışveri imkanları, kafelerin, restoranların ve yüzlerce mağazaların dolu olduğu cadde ismin kentin kurtuluş gününden almaktadır. Merkezde bulunan konumu sayesinde kentin popüler konaklama bölgeleri arasında sayılan cadde de, Odunpazarı ve Porsuk çayı arasındaki bağlantıyı sağlamakta.

 

15.Eskişehir Havacılık Müzesi

 

1997 yılında açılan ve hava kuvvetleri, Eti, Anadolu Üniversitesi gibi kurumların desteğini almaktadır. Eskişehir havacılık müzesinin ziyaret saatleri: 08.00 – 20.00 arasında olmaktadır.

 

16.Alaaddin Camii

Osmanlı eserlerinin bulunduğu yerleşim bölgesinde 1267 yılında inşa edilen Aladdin Camii bulunuyor. Sade bir yapısı ve muhteşem ihtişamı ile kendi isminin bulunduğu park ile çevrenlenmiştir. Camii 1944’ten 1951’e kadar müze olarak kullanılmıştır. Arkeoloji müzesinin kendi binasına taşınmasından doalyı yeniden ibadete açıldı.

 

17.Devrim Otomobili

Camekân içerisinde sergilenen devrim otomobili ücretsiz olarak ziyaret edilmektedir. Ziyaretçilerin uğrak mekânları arasında yer alan Devrim otomobili ziyaret etmek için 0-222-224-0000 numaralı telefondan rezervasyon yaptırmakda mümkündür. Devrim otomobilinin ziyaret saatleri ise 10.00-17.00 arasında gerçekleşmektedir.

 

Leave a comment