Amasra tarihi ve doğal güzellikleri ile büyüleyici bir şehir. Anadolu’daki ziyaretçilerin sıklıkla ziyaret ettikleri bir yer. Amasra kalesi ve plajları gibi meşhur güzellikleri ile son zamanlarda turistlerinde ilgi odağı olmuş durumda.

1.Amasra Kalesi

Amasra kalesi iki bölümden oluşarak tüm şehri ayaklarınızın altında hissedebileceğiniz ve panoramik manzarası ile eşsiz bir yapıya sahip. 2013 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine alınmış. Kale iki bölüm şeklinde ayrılmış, Boztepe mevkisinde bulunan kaleye Sormagir Kalesi, Amasra tarafında bulunan kaleye ise Zindan kalesi ismi verilmiş. Kalenin tarihi de oldukça eski zamanlara dayanmakta. Bizans dönemi, Roma dönemi ve Osmanlı dönemleri olmak üzere bir çok zamana da şahitlik etmiştir.

2.Kemere Köprüsü

Kemere köprüsü aktif olarak kullanılmakla birlikte kendinizi berrak suların üzerinde keyifli vakit geçirmenize sağlayan bir yapı. Boztepe bölgesini anakara’ya bağlayarak ulaşım imkanı da sunmakta.

3.Çekiciler Çarşısı

Amasra’da yöresel araç ve gereç almak isteyen ziyaretçilerin mutlaka uğraması gereken bir çarşı. Yöresel el yapımı ahşap eşyalar, Şimşir, Dişbudak, Ceviz ve Kiraz ağaçları gibi birçok ahşap malzeme işçilikleri de bunların arasında yer almaktadır.

4.Amasra Kapalı Pazar Alanı

Amasra pazar alanı genellikle Salı yada Cuma günleri olmaktadır. Köylülerin birbirinden özel ve doğal malzemeleri ile diğer bir ismiyle Galla pazarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

5.Amasra Müzesi

1884 yılında yarım kalan ve Bahriye mektep binası olarak kullanılan Amasra Müzesi, ihtiyaç halinden dolayı müze statüsüne kavuşmuştur. Roma, Bizans, gibi birçok eseri içerisinde barındıran Amasra müzesi tarih severler için gezilecek yerler arasında. 

Ziyaret Saatleri; 08:00-17.00  

6.Direkli Kaya

Eski zamanlarda yaşayan Cenevizliler tarafından kalan bu nadide eser 7 metrelik bir aydınlatma ve gözetleme kulesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ziyaret etmek isteyen bireylerin gün batımını kaçırmamaları nacizane tavsiyemizdir.

7.Yelken Kulübü

Amasra da, yelken, sörf ve kano gibi su sporlarını yapmak için uğramanız gereken bir kulüp. Lisanslı sporcularında yetiştirildiği kulupte 6 ve 15 yaş grubunda ki çocuklara yelken yaz kursu veya yetişkin bireylere kaptanlık eğitimleri verilmekte.

8.Kuş Kayası Yol Anıtı

Anadolu’daki tek yol anıtı olan Kuşkayası yol anıtını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Amasra – Bartın yolu üzerinde anıt çok eski zamanlardan kalmıştır.

9.Güzelcehisar Lav Sütunları

Yaklaşık olarak 80 milyon yıllık lav kayalarını görebileceğiniz Güzelcehisar lav sütunları Amasra merkeze 36 km uzaklıkta. 

10.Küçük Liman Plajı

Küçük liman plajı merkezde denize girmek isteyen bireyler için tercih edilmektedir.

11.Büyük Liman Plajı

Amasra’nın en büyük plajı olan Büyük liman plajıdır. Çevresinde market restoran gibi işletmelerinde bulunduğu plaj şemsiye ve şezlong hizmetleri de yer almaktadır.

12.Çakraz Plajı

Amasra’nın en güzel kumsalının ve temiz suyunun bulunduğu plaj Çakraz plajı diyebiliriz. Bölgede 2 tane plaj bulunmaktadır. Plajda şemsiye ve şezlong hizmeti ve verilmektedir.

13.Bozköy Plajı

Çakraz plajı ile yürüme mesafesinde olan plajdır. Sakin yapısı tercih edilmektedir. 

14.Akkonak Köyü Plajı

Amasra’ya 45’dk mesafede yer almaktadır. 

15.İnkumu Plajı

Bartın’daki en popüler plaj İnkumu plajıdır. Günbatı ve keyif yapmak isteyen bireylerin çokça tercih ettiği plajlar arasındadır.

 

Leave a comment