Ağva İstanbul’un kıyı şeridinde yer alan Şile’ye bağlı belde olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağva muhteşem doğal güzellikleri ile Göksu ile Yeşilçay nehirleri arasında yer alan tatil beldesidir. Ağva ismi ise Latince’den gelerek iki dere arasına kurulmuş köy olarak bilinmektedir. Ağva ortalama olarak 3 günde gezilebilmektedir. ve ziyaretçilerin en çok tercih ettiği zamanlar Haziran ve Eylül arasıdır.

Ağva’da Gezilecek Yerler

1- Gelin Kayası

Gelin kayası Ağva’nın sembolü olarak bilinmektedir. Diğer bir adıyla ağlayan kaya olarak da anılmaktadır. Gelin kayası ismini beyaz renginden ve duvaklı bir geline benzemesinden almaktadır.

2- Ağva Feneri

Ağva feneri tüm stresinizi silip süpürecek bir mekana sahiptir. sakin yapısı ve su sesiyle birlikte gün batımını seyretmek için ideal noktalardan biridir.

3- Ağva Plajı 

Ağva Plajı hafta sonları kalabalık olmakla birlikte kumsalda yürüyüş yapmak ve stres atmak için tercih edilen bir plajdır.

4- Karacaköy Plajı

Karacaköy plajı ili burundan oluşmakla birlikte doğal bir liman statüsündedir. Genellikle aileler tarafından tercih edilen Karacaköy plajı yaz aylarında oldukça tercih edilmektedir. Plaj içerisinde sosyal imkanlar bulunmakla birlikte tuvalet ve duş gibi hizmetler de verilmektedir.

5- Kurfallı Altı Plajı

Sakin bir plaj arayan bireyler için Kurfalı Altı plajı tercih edilebilir. Ağva plajı denize girmek için çok tercih edilmekle birlikte incecik kumlardan oluşmaktadır.

6- Sahilköy Plajı

Sahilköy plajı genellikle kamp yapanların tercih ettiği mekanlardan biridir. Sahilköy Plajı’nın eski adı ise Domalı plajı olarak bilinmektedir.

7-Doğancılı Plajı 

Ağva’da plajların en ünlü olanı Doğancalı plajıdır. Plaj genellikle yazlıkçıların uğrak mekanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğancalı plajında şezlong ve şemsiye ihtiyacınızı kendiniz karşılamalısınız.

8- Sofular Plajı

Karadenizin hırçın dalgalarından arınarak sakin yapısı ile tercih edilen plajlar arasındadır. Denizin sığ olmasından dolayı ailelerin ve çocukların güvenli bir şekilde yüzeceği plajdır.

9- Şile Halk Plajı

Merkezde yer alan Şile halk plajı Büfe, restoran şezlong gibi birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir plajdır.

10-Kumbaba ve Ağlankaya plajı

Sakin ve tertemiz bir plaj olarak bilinen Kumbaba ve Ağlankaya plajları ailelerin ve çocukların tercih edebileceği mekanlar arasındadır.

11-Kabakoz Plajı

İsmi çok duyulmayan bu nedenle oldukça sakin olan Kabakoz plajı kalabalıktan uzaklaşmak isteyen ve şehirin hızlı yaşamından kurtulmak için vazgeçilmeyecek mekanlar arasında.

12- Akçakese Plajı

Akçakese plajı ismi çok duyulmayan plajlar arasındadır. Kayalıkların arasında yer aldığı için yoldan geçenlere gözükmemektedir. Kalabalıktan uzaklaşmak ve kafa dinlemek isteyen bireyler için Akçakese plajı doğru bir tercih olacaktır.

Doğa’da Gezilecek Yerler

13-Kadırga Koyu

Ağva’yı gezmeye gelen bireylerin mutlaka görmesi gereken mekanlardan biridir. doğal manzarası ve farklı kaya oluşumları ile birlikte amfi tiyatroya da benzetilmektedir.

14- Kilimli Koyu

Tertemiz suyu ve bembeyaz kumları ile birlikte herşeyden uzak sakin bir gün geçirmek isteyen bireylerin ziyaret etmeleri doğru bir tercih olacaktır.

16- Göksu Gölü

Göksu gölü doğal güzelliği ile görenleri büyüleyen bir yapıya sahip. Çevresinde herhangi bir yerleşim yeri bulunmamasından dolayı doğal güzelliğini kaybetmemiş durumda

17-Saklıgöl

İsminin özelliklerini taşıyan Saklıgöl doğa harikası bir yer. Doğa severlerin sıklıkla tercih ettiği Saklıgöl’de güne yürüyüş yaparak başlayabilir ve devamında güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

18- Yeşilçay Deresi

Yaz aylarında oldukça haraketli olan bu dere Nehrin kenarında bulunan restoranlar ve çay bahçeleri ile keyifli vakit geçirmenize olanak sağlamaktadır.

19- Kurudere Şelalesi

Sıcak yaz günlerinde ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelen Kurudere Şelalesi çokça tercih edilen bir yer. Macera tutkunlarını cezbedecek olan tırmanma kayaları da oldukça keyifli vakit geçirme olanağı sağlamakta.

 

Ağva’da Yapmadan Dönmeyin!

-Ağva Fenerinde gün batımını kaçırmayın

-Tüm plajları gezin ve doyasıya yüzün

-Kilimli Koyunda bol bol fotoğraf çekin

-Kurudere şelalesinde serinleyin

Leave a comment